Publiczna Szkoła Podstawowa

Im. Jana Pawła II

w Lubieni

Witamy w naszej szkole!

Witamy w naszej szkole!

                          Dzień Książki i Praw Autorskich 23.04.2016r.

      Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich. W przygotowania do uroczystego apelu zaangażowała się klasa IV, która pod opieką p. Irminy Stachuczy - Kowalskiej bibliotekarki, przygotowała krótkie informacje i ciekawostki na temat książki i obchodzonego święta. Uczniowie dowiedzieli się m.in. skąd się wziął zwyczaj obdarowywania w tym dniu (23.04) książkami i … czerwonymi różami.
       W czasie uroczystości zaprosiliśmy do wzięcia udziału w konkursie ,,Mój dzienniczek lektur” (info na stronie szkolnej w zakładce biblioteka szkolna).  Zaproponowaliśmy również sprawdzenie oferty taniej książki na Kiermaszu Książki zorganizowanym w bibliotece szkolnej. Zaprosiliśmy także do głośnego czytania każdego dnia na przerwach między lekcjami.


23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (z ang.:World Book and Copyright Day). Kto i kiedy zainicjował to święto? Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i… różami? Od kiedy obchodzony jest dzień  Książki?
 
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło  w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców.  Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
 
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.
 
W Katalonii  (w Hiszpanii) na 23 kwietnia przypada święto narodowe jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.

Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku także w Polsce.
 
 
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
Tak samo i w naszej szkole prowadzone są różne akcje.
  1. Zapraszamy na kiermasz taniej książki do biblioteki szkolnej.
  2. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie pt. ,,Mój dzienniczek lektur”. Ogłoszenie umieszczone jest na stronie szkoły, w zakładce ,,biblioteka szkolna”.
  3. Zapraszamy do codziennego głośnego czytania w bibliotece szkolnej.
A teraz zapraszamy na krótką scenkę z życia biblioteki.
Dziękujemy  za wysłuchanie i zapraszamy do biblioteki szklonej.Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia - konspekt lekcji bibliotecznej
CEL: Popularyzacja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, a także zainteresowanie uczniów książką poprzez zaprezentowanie ciekawostek z dziedziny księgarstwa i rynku wydawniczego. Wystawie towarzyszyła drama, w wykonaniu dwóch uczennic kl. IV- scena śmierci z "Romea i Julii" Szekspira.

MIEJSCE: Wystawa została przygotowana w czytelni biblioteki szkolnej. Zgromadzone tablice, książki i inne materiały eksponowano na sześciu stolikach, napis główny przymocowano do półek z książkami.

WYKAZ EKSPONATÓW:
NAPIS GŁÓWNY: 23 IV ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH - obok element graficzny przedstawiający kałamarz i gęsie pióro.

TEKST: 23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się lub odeszli znani pisarze, m.in.: Cervantes, Szekspir, Nabokow, Vallejo. 

Dzień ten - na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców - został ustanowiony przez UNESCO Dniem Książki i Praw Autorskich. Pierwsze obchody zbiegły się z 25 Kongresem Międzynarodowej Unii Wydawców,który odbył się w Barcelonie w setną rocznicę powstania twej organizacji.

FOTOGRAFIE: Szekspira, Nabokowa, Cervantesa.

TEKST: Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu - obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich i artystycznych została podpisana 9 września 1886 r. w Bernie. Następnie kilkakrotnie była zmieniana i uzupełniana.

W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich.Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

POLSKA przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w 1976 r. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich - copyright.

Obok wyeksponowano kilka wydawnictw (książki, płyty) opatrzonych zapisem o zastrzeżeniu praw autorskich.

TEKST: Rynek wydawniczy obecnie jest bardzo różnorodny, a jednocześnie bardzo prężny i dynamiczny. Wydawcy prześcigają się w pomysłowości w wydawaniu książek, kto pierwszy, kto najwięcej. "Naj" - można mnożyć bez końca.

Na stolikach umieszczono książki pięknie wydane oraz plansze z logo wydawnictw.

NAPIS: O KSIĄŻCE KILKA RAZY NAJ...

TEKST: Największa książka - "Super Book" - mierząca 2,74 x 3,07 m została wydana Denver w stanie Colorado (USA) w roku 1976. Składa się ona z 300 stron i waży 252,6 kg. Obok pokazano złożoną makietę wymiarów tejże książki.

Najmniejszą książkę dla dzieci - "Stary król Cole" - wydrukowaną na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzącą 1mm x 1mm, wydało w 85 egzemplarzach w 1985 r. wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożnie!) tylko za pomocą igły. Obok pokazano narysowane wymiary tejże książki.

Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło "The Birds of America" (Ptaki Ameryki) Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christie's w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za - 8 mln 802 tys. 500 dolarów. Obok wyeksponowano książki o tematyce ornitologicznej.

Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie "ery gęsiego pióra" napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski (1812 - 1887). Obok wyeksponowano książki J.I.Kraszewskiego.

Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną (103 tys. zł) uzyskało na aukcji w Krakowie drugie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" , które zostało wydane w roku 1566 w Bazylei. Obok umieszczono kserokopię pierwszej strony dzieła Kopernika.

Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2mld 500mlnegzemplarzy Biblii. Obok umieszczono egzemplarz Biblii, a także kserokopię Biblii Gutenberga.

Najwyższy nakład w pierwszym wydaniu - 120 mln egzemplarzy- osiągnęła powieść Nicholasa Monserrata "Okrutne morze" . Obok umieszczono książkę Monserrata "Okrutne morze" .
Najmłodszym noblistą w dziedzinie literatury był Rudyard Kipling (1865-1936). W dniu otrzymania nagrody (1907 r.) miał 41 lat. Obok umieszczono kilka książek Kiplinga m.in. "Księga dżungli" .

NAPIS: ZAWSZE BYŁ KTOŚ PIERWSZY

TEKST: Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w "Księdze henrykowskiej" pisanej w latach 1268-1273. Brzmiało ono: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" . Obok umieszczono kserokopię tejże strony zawierającej to zdanie.

Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest "Bogurodzica" , której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski pochodzi z 1407 roku. Obok kserokopia tekstu "Bogurodzicy" .

Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny" - średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513r. przez Floriana Unglera. Obok umieszczono kserokopię tejże książki.

Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796-1875). Obok wyeksponowano książeczki S.Jachowicza m.in. "Chory kotek" i jego portret.

Pierwsze książki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa (1798-1845). Obok umieszczono jej portret i kserokopie strony tytułowej jej książek.

Pierwszą książką w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stefana Kinga pt. "Riding the Bulet" , którą w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiono prawie 400.000 osób.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Uczniowie zostali zapoznani z treścią tablic, obejrzeli eksponaty, książki, fotografie i obejrzeli przedstawienie.


Godziny pracy biblioteki szkolnej
Poniedziałek        8.00 11.00
Wtorek               12.00 15.00
Środa                   8.00 11.00
Czwartek           12.00 15.00
Piątek                  8.00 11.00
             ZASADY ZACHOWANIA SIĘ
W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
- zachowuję się cicho by nie przeszkadzać innym czytelnikom
- przychodzę do biblioteki w wyznaczonych godzinach
- nie wchodzę do biblioteki z jedzeniem ani piciem
- dbam o książki, nie zaginam rogów, nie czytam przy jedzeniu
- zawsze w terminie oddaję wypożyczone książki
- jeśli zgubię lub zniszczę wypożyczoną książkę zgłaszam to pani bibliotekarce
- mogę przyjść poczytać czasopisma dla dzieci lub skorzystać z księgozbioru podręcznego.


KONKURS „DZIENNICZEK LEKTUR”
        Zapraszam uczniów klas II - VI do konkursu „Dzienniczek lektur”.              Waszym zadaniem będzie samodzielne wykonanie dzienniczka (zeszyt, notes, teczka z wydrukami komputerowymi itp.), w którym będziecie przedstawiać przeczytane książki. W dzienniczku  należy zapisać nazwisko i imię autora, tytuł książki, krótki opis treści oraz ocenę utworu (od 1 do 6).

Dzienniczek prowadzicie do 31 maja.
Życzę powodzenia i zapraszam do pracy.
Będą nagrody!!!!!
 
Konkurs ,,Legendy polskie znamy i czytamy”
Dnia 11.03.2016r.  w klasie III został przeprowadzony konkurs szkolny pt. ,,Legendy polskie znamy i czytamy”. Celem było zapoznanie uczniów z legendami, min. ,,O Lechu, Czechu i Rusie”, ,,O wawelskim smoku”, których autorką jest Wanda Chotomska. Uczniowie chętnie zapoznali się z nimi i chętnie zadeklarowali swój udział w konkursie.
     Wszyscy uczniowie tej klasy, czyli 11 osób uczestniczyli w konkursie. Jury, w składzie Irmina Stachuczy-Kowalska i Katarzyna Doroszyńska - wyłoniło troje zwycięzców -  jedno pierwsze miejsce i dwa,  z jednakową liczbą punktów drugie miejsca. Za wysokie wyniki osoby te otrzymały  nagrody, a mianowicie:
- za zajęcie I miejsca Gabriela Nowak książka i upominek ,
- za II miejsca Maja Świrta i Kinga Rynio książki i upominki.
       Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia, tzw. ,,Rogi obfitości”.Światowy Dzień Czytania Tolkiena w naszej szkole
           Na 25 marca przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena  (Tolkien Reading Day). Obchodzony jest od 2003 roku na pamiątkę klęski Saurona i upadku Barad-dur 25 marca 3019 T.E. 
     W naszej szkole dzień ten obchodzimy po raz pierwszy i niefortunnie się złożyło, że w tym roku przypadł na czas wolny od nauki. Ale poradziliśmy sobie z tym problemem i uroczystości   przenieśliśmy na 18 marca. Wówczas bibliotekarka zaprezentowała książki, które można wypożyczyć do samodzielnego czytania, a w szkole został odczytany wzorcowo i głośno fragment ,,Władcy Pierścieni Dryżyna Pierścienia” przez  dyrektora szkoły                 p.  Sławomira Leśniewskiego.
      Można było tez obejrzeć fragmenty filmu  Petera Jacksona nowozelandzkiego producenta  filmowego i scenarzystę.


WYPOŻYCZALNIA Z CZYTELNIĄ

Księgozbiór rozmieszczony jest w następujących działach:
1. LEKTURY (ułożone w kolejności alfabetycznej z podziałem na klasy młodsze i starsze, z wolnym dostępem do półek).

2. LITERATURA PIĘKNA - lit.piękna dla młodszych dzieci:
B - baśnie, legendy, podania
Bw - bajeczki, wierszyki, opowiadania
- lit.piękna dla młodzieży (ułożona wg autorów)
- powieści i opowiadania obyczajowe,
- powieści i opowiadania historyczne,
- powieści i opowiadania przygodowe
- powieści i opowiadania fantastyczne.

3. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY w skład, którego wchodzą:
• encyklopedie, słowniki, leksykony
• wydawnictwa albumowe
• publikacje z różnych dziedzin wiedzy: biologia, chemia, ekologia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język polski, język angielski, język niemiecki, matematyka, muzyka, sztuka, wychowanie fizyczne.

4. LITERATURA POPULARNONAUKOWA (pogrupowana wg dziedzin wiedzy)

5. REGIONALIA (zbiory nt. województwa Świętokrzyskiego)

6. KSIĘGOZBIÓR DLA NAUCZYCIELI obejmuje literaturę ogólnopedagogiczną, psychologiczną, pozycje metodyczne, utwory sceniczne, programy nauczania.

7. CZASOPISMA : ,,Biblioteka w szkole”, ,,Poradnik Bibliotekarza”, ,,Życie szkoły”, ,,Nowa Szkoła”, ,,Eko-Świat”, ,,Eko i My”, ,,Aura”, ,,Świat Nauki”, ,,

Centrum Komputerowe - 4 stanowiska komputerowe zestałym dostępem do Internetu .

Spis lektur w szkole podstawowej:


KLASA I
BAHDAJ A.: "Pilot i ja"
BRZECHWA J.: "Brzechwa dzieciom" - wybór wierszy
DUSZYŃSKA J.: "Cudaczek-Wyśmiewaczek"
GRABOWSKI J.: "Czarna owieczka"
JANUSZEWSKA M.: "Kopciuszek" (wg Ch. Perraulta)
JANCZARSKI CZ.: "Jak Wojtek został strażakiem"
JAWORCZAKOWA M.: "Jacek, Wacek i Pankracek"
KONOPNICKA M.: "Co słonko widziało"
KOWNACKA M.: "Plastusiowy pamiętnik"
PORAZIŃSKA J.: "Psotki i śmieszki"
SZELBURG-ZAREMBINA E.: "Najmilsi"
TUWIM J.: "Wiersze dla dzieci"

KLASA II
ANDERSEN H.CH.: "Baśnie" (do wyboru)
CENTKIEWICZOWIE A.,CZ.: "Zaczarowana zagroda"
GRABOWSKI J.: "Puc, Bursztyn i goście"
KNUTSSON G.: "Przygody Filonka Bezogonka"
KRUGER M.: "Karolcia"
LOFTING H.: "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"
MICHAŁKOW S.: "Nie płacz, koziołku"
MILNE A. A.: "Kubuś Puchatek"
PORAZIŃSKA J.: "Szewczyk Dratewka"
SZELBURG-ZAREMBINA E.: "Idzie niebo ciemną nocką"

KLASA III
CENTKIEWICZ Cz.: "Anaruk, chłopiec z Grenlandii"
CHOTOMSKA W.: "Dzieci Pana Astronoma"
JAWORCZAKOWA M.: "Oto jest Kasia"
KOWNACKA M.: "Kajtkowe przygody"
LINDGREN A.: "Dzieci z Bullerbyn"
MAKUSZYŃSKI K.: "Awantura o Basię"
PISARSKI R.: "O psie, który jeździł koleją"

KLASA IV
BRZECHWA J.: ''Akademia Pana Kleksa''
COLLODI C.: "Pinokio''
KONOPNICKA M.: "O krasnoludkach i sierotce Marysi"
KORCZAK J.: "Król Maciuś Pierwszy''
KORCZAKOWSKA J.: "Spotkanie nad morzem"
ROWLING J.K.: "Harry Potter i kamień filozoficzny"

KLASA V
BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE
BURNETT F. : "Tajemniczy ogród''
LEGENDY ŚWIĘTOKRZYSKIE - wybór
MOLNAR F.: "Chłopcy z placu broni"
OPPMAN A. : "Legendy warszawskie"
ORZESZKOWA E.: "A , b , c ..." lub "Dobra pani"
PARANDOWSKI J.: "Mitologia" (wybrane mity)
PARANDOWSKI J.: "Przygody Odyseusza"
ROWLING J.K.: "Harry Potter i komnata tajemnic"
SIENKIEWICZ H.: "W pustyni i w puszczy"
TWAIN M.: "Przygody Tomka Sawyera"

KLASA VI
DĄBROWSKA M.: "Marcin Kozera"
DEFOE D.: "Przypadki Robinsona Cruzoe"
JURGIELEWICZOWA I.: "Ten obcy"
LEM S.: "Bajki robotów"
LEM S.: "Opowieści o pilocie Pirxie"
MAKUSZYŃSKI K.: "Szatan z siódmej klasy"
MONTGOMERY L.M.: "Ania z Zielonego Wzgórza" T
OLKIEN J.R.R.: "Hobbit, czyli tam i z powrotem"